در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ میلادی، بازارهای مالی جهان دچار بحرانی شدند که در تاریخ اقتصاد بی‌سابقه بود. همه چیز از رشد قیمت و تشکیل حباب در بازار مسکن آمریکا شروع شد. قیمت مسکن در یک دوره ۶ ساله، از سال ۲۰۰۰ میلادی تا اواسط ۲۰۰۶ در یک روند صعودی شدید قرار گرفته بود؛ همه چیز خوب بود و همه راضی بودند، تا اینکه در اواسط سال ۲۰۰۶ ناگهان این روند صعودی تبدیل به یک روند نزولی شد و اصطلاحاً حباب بزرگ بازار مسکن آمریکا ترکید! امّا داستان همینجا به پایان نرسید و نزولی شدن قیمت مسکن در آمریکا مثل قطعه اول یک دومینوی بزرگ عمل کرد و در طول دو سال، تمام اقتصاد جهان رو درگیر بحران کرد.

تو این قسمت، اول نگاهی داریم به وضعیت بازار مسکن آمریکا در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ تا ببینیم اصلاً این حباب چرا و چگونه در این بازار شکل گرفت. بعد می‌گیم چطور این حباب ترکید و تمام جهان رو وارد بحران کرد. در نهایت مفهومی تحت عنوان “اوراق بهادار سازی” رو معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دیم که نقش این مفهوم در بحران اعتباری ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ چی بود.

لا به لای روایت کردن این داستان، کلی مفهوم جدید برای یادگیری وجود داره و هر جایی که مفهوم جدیدی معرفی شده، کامل و دقیق توضیح داده شده.

همزمان با انتشار این پرونده ویژه، یک پست با عنوان «نگاهی به بحران اعتباری ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸» در مجله اینوست‌پلاس منتشر شده که در صورت علاقه می‌تونید اون پست رو هم ببینید.

اشتراک
خبر دادن
guest
0 دیدگاه‌ها
بازخور در متن
نمایش تمام دیدگاه‌ها
0
دوست داریم نظر شما را بدانیم!x
()
x