سفارش سرخطی (که در زبان انگلیسی به آن market order یا instant order گفته می‌شود) یکی از انواع ثبت سفارش و ساده‌ترین نوع سفارش در بازارهای مالی است. این نوع سفارش که در میان معامله‌گران بورس به سرخطی زدن یا خرید سرخطی نیز معروف است، با قیمت‌های لحظه‌ای بازار انجام می‌شود. بنابراین اگر شما اقدام به ثبت سفارش سرخطی در بورس کنید، خرید یا فروش شما با قیمت همان لحظه سهم، بصورت آنی و بدون تاخیر انجام می‌شود.

لازم به ذکر است در بورس تهران و فرابورس ایران، وقتی صحبت از ثبت سفارش سرخطی یا «سرخطی زدن» می‌شود، بیشتر منظور ثبت سفارش در ابتدای روز (دقیقاً در لحظه گشایش بازار در ساعت 8:30) است. 

علاوه بر بورس اوراق بهادار، امکان ثبت سفارش سرخطی در دیگر بازارها مانند بازار فارکس (فارکس چیست؟)، ارزهای رمزپایه و … نیز وجود دارد.

سفارش سرخطی در بورس

در بورس اوراق بهادار تهران، امکان ثبت سفارش سرخطی وجود دارد. با این حال باید در نظر داشت که ثبت سفارشات سرخطی در سهم‌های کوچک، ممکن است موجب تغییر قیمت سهم شود. در واقع اگر شما اقدام به ثبت سفارش سرخطی در سهم‌های کوچک کنید، به علت اینکه تعداد سفارشات دیگر معامله‌گران در این سهم‌ها کم است، سفارش سرخطی شما ممکن است تغییر زیادی در قیمت این سهم‌ها ایجاد کند.

در نقطه مقابل، ثبت سفارش سرخطی در نمادی مانند «فولاد» موجب تغییر زیاد قیمت این نماد نخواهد شد، چرا که حجم بازار این نماد بسیار بزرگ است.

نکات سرخطی زدن

دو نکته پراهمیت در خصوص سرخطی زدن وجود دارد.

  1. از ربات‌های سرخطی زدن استفاده نکنید. بسیاری از این ربات‌ها به درستی کار نمی‌کنند؛ اگر هم رباتی برای سرخطی زدن درست کار کند، معمولاً سازنده آن راضی به فروش ربات نخواهد شد.
  2. برخی اوقات ممکن است سفارش سرخطی شما پیش از ساعت 8:30 (مثلاً در 8:29) نیز ثبت شود.
اشتراک
خبر دادن
guest

3 دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین دیدگاه دارای بیش‌ترین نظر
بازخور در متن
نمایش تمام دیدگاه‌ها
hassn.karim
hassn.karim
مهمان
17 بهمن 1398 00:02

خوب و مفید بود

علی صیامی
علی صیامی
مهمان
18 خرداد 1399 08:47

من چجوری خرید سرخطی بزنم

مهدی
مهمان
01 تیر 1399 21:20

سلام….سر خطی زدن با آخرین قیمت دیروز سهام زده میشه یا نه با احتساب سود روز قبل ؟؟؟

3
0
دوست داریم نظر شما را بدانیم!x