سفارش سرخطی چیست؟

سفارش سرخطی (که در زبان انگلیسی به آن market order یا instant order گفته می‌شود) یکی از انواع ثبت سفارش و ساده‌ترین نوع سفارش در بازارهای مالی است. این نوع سفارش که در میان معامله‌گران بورس به سرخطی زدن یا خرید سرخطی نیز معروف است، با قیمت‌های لحظه‌ای بازار انجام می‌شود. بنابراین اگر شما اقدام به ثبت سفارش سرخطی در بورس کنید، خرید یا فروش شما با قیمت همان لحظه سهم، بصورت آنی و بدون تاخیر انجام می‌شود.

علاوه بر بورس اوراق بهادار، امکان ثبت سفارش سرخطی در دیگر بازارها مانند بازار فارکس (فارکس چیست؟)، ارزهای رمزپایه و … نیز وجود دارد.

سفارش سرخطی در بورس

در بورس اوراق بهادار تهران، امکان ثبت سفارش سرخطی وجود دارد. با این حال باید در نظر داشت که ثبت سفارشات سرخطی در سهم‌های کوچک، ممکن است موجب تغییر قیمت سهم شود. در واقع اگر شما اقدام به ثبت سفارش سرخطی در سهم‌های کوچک کنید، به علت اینکه تعداد سفارشات دیگر معامله‌گران در این سهم‌ها کم است، سفارش سرخطی شما ممکن است تغییر زیادی در قیمت این سهم‌ها ایجاد کند.

در نقطه مقابل، ثبت سفارش سرخطی در نمادی مانند «فولاد» موجب تغییر زیاد قیمت این نماد نخواهد شد، چرا که حجم بازار این نماد بسیار بزرگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *